بیان مساله پایان نامه و نحوه نگارش

بیان مساله پایان نامه

نحوه نوشتن بیان مساله پایان نامه

بیان مساله پایان نامه جمله ای است که نکته اصلی رساله یا مقاله شما را خلاصه می کند.  معمولا بسته به نوع رساله ای که می نویسید پایان نامه شما کمی از این موضوع متفاوت به نظر می رسد. اما بیان مساله تز باید همیشه ایده اصلی را که می خواهید به آن بپردازید به روشنی بیان کند. همه موارد دیگر در رساله شما باید به این ایده بازگردند.

بیان مساله پایان نامه

ارائه یک پایان نامه

شما باید در اوایل مراحل نوشتن یک پایان نامه اولیه، مساله اصلی پایان نامه را بخوبی تیین نمایید. به محض این که در مورد موضوع مقاله و یا رساله خود تصمیم گرفتید، باید آنچه را که می خواهید در مورد آن بگویید ، بخوبی تعریف و تبیین نمایید. – یک بیان مساله روشن و مشخص ، جهت و ساختار مقاله شما را ارائه نشان می دهد.

مرحله 1: با یک سوال شروع کنید

ممکن است قبلاً سوال در ابتدای پایان نامه خود داشته باشید، اما در غیر این صورت، سعی کنید سوال اصلی خود را مطرح کنید. دوست دارید درباره موضوع خود چه چیزی را بدانید یا تصمیم بگیرید؟

در اینجا مثالی از یک سوال مقاله استدلالی وجود دارد که از شما می خواهد در یک بحث مشارکت داشته باشید:

آیا اینترنت تأثیر مثبت یا منفی بر آموزش داشته است؟

اگر مجبور باشید مقاله ای راجع به یک اختراع مهم بنویسید ، ممکن است بپرسید:

چگونه اختراع چاپخانه جامعه اروپا را تغییر داد؟

در مقاله تحلیلی ادبی درباره رمان فرانكشتاین، سوال شما می تواند این باشد:

مری شلی چگونه شخصیت ویکتور فرانکشتاین را به تصویر می کشد؟

مرحله 2: پاسخ اولیه خود را بنویسید

پس از انجام برخی تحقیقات اولیه، می توانید پاسخ آزمایشی این سوال را تنظیم کنید. این مرحله می بایست ساده باشد و فرایند تحقیق و نوشتن را راهنمایی کند.

اگر در حال نوشتن مقاله ای استدلالی هستید، پاسخ باید یک طرفه باشد و در مورد موضوع موضع گیری کند.

اینترنت بیشتر از تأثیر منفی بر آموزش تأثیر مثبت داشته است. اختراع چاپخانه به معنای دسترسی بیشتر مردم به اطلاعات است. شلی ویکتور فرانکشتاین را از دید منفی به تصویر می کشد.

مرحله 3: پاسخ خود را توسعه دهید

اکنون باید در نظر بگیرید که چرا این پاسخ شماست و چگونه خواننده خود را متقاعد می کنید که با شما موافق باشد.

همانطور که درباره موضوع خود بیشتر می خوانید و شروع به نوشتن می کنید، پاسخ شما باید جزئیات بیشتری داشته باشد. بیان مساله پایان نامه نهایی فقط موضع شما را بیان نمی کند، بلکه استدلال کلی شما را خلاصه می کند.

در مقاله ما درباره اینترنت و آموزش، پایان نامه موقعیت ما را بیان می کند و استدلال های اصلی را که برای پشتیبانی از آن استفاده خواهیم کرد، بیان می کند.

بهبود بیان مساله پایان نامه شما

به این نمونه گزاره های پایان نامه نگاهی بیندازید و یاد بگیرید که چگونه آنها را بهبود ببخشید.

  • مثال 1: پایان نامه استدلالی

در یک مقاله یا رساله استدلالی، پایان نامه شما باید موضع محکمی بگیرد. هدف شما در مقاله این است که خواننده خود را بر اساس شواهد و استدلال های منطقی متقاعد کنید.

  • مثال 2: پایان نامه تبیینی

در رساله ای شفاف، هدف شما این است که حقایق یک موضوع یا روند را توضیح دهید. پایان نامه شما لازم نیست که نظر محکمی ارائه دهد، اما باید به طور واضح نکته اصلی را که می خواهید در مورد موضوع خود بیان کنید، ذکر کند و جنبه های اصلی را توضیح دهید.

  • مثال 3: پایان نامه تحلیلی

در رساله ای که شامل تجزیه و تحلیل متن است، پایان نامه شما باید جنبه خاصی را که تمرکز می کنید ذکر کند و بیان کند که بینش ما را در مورد معنی یا هدف متن به دست می دهد.

مکان ارائه بیان مساله پایان نامه

بیان مساله پایان نامه به طور کلی در انتهای مقدمه مقاله یا ابتدای پروپوزال و فصل یک پایان نامه ظاهر می شود.

چه چیزی یک بیان مساله پایان نامه خوب را ایجاد می کند؟

بهترین بیان مساله مختصر، بحث برانگیز و منسجم است.

مختصر

یک بیان مساله پایان نامه خوب، کوتاه و جذاب است- بیش از حد لازم از کلمات استفاده نکنید. نکته خود را به وضوح و مستقیم در یک یا دو جمله بیان کنید.

بحث انگیز

پایان نامه شما نباید بیان یک واقعیت ساده باشد که همه از قبل می دانند. بیان مساله پایان نامه مناسب ادعایی است که برای تهیه نسخه پشتیبان از آن به شواهد یا تجزیه و تحلیل بیشتری نیاز دارد.

به ویژه در یک مقاله استدلالی ، بیان مساله پایان نامه شما باید موضوعی باشد که دیگران ممکن است از آن سوال می کنند یا با آن مخالف باشند.

منسجم

در بیان مساله رساله شما ممکن است چندین جنبه از موضوع را ذکر نمایید، اما همه آنها باید به یک کل منسجم اضافه شده و بیانگر یک ایده اصلی باشد.

هر آنچه در بیان مساله رساله شما ذکر شده است، باید در ادامه مقاله و یا رساله شما پشتیبانی و توضیح داده شود.

برای نگارش بیان مساله و پروپوزال و رساله و مقالات علمی و پژوهشی خود می توانید از مشاورین گروه کاسپین بهره مند شوید. تنها با یک تماس

تماس با ما
شماره تماس: 02188252497

دیدگاهتان را بنویسید