پروپوزال دکتری: از صفر تا صد هر آنچه باید بدانید

موضوع پروپوزال دکتری
انجام پروپوزال دکتری
انجام پروپوزال دکتری

انجام پروپوزال دکتری یکی از مهم ترین و حساس ترین مراحل انجام پایان نامه دکتری است.

در واقع پروپوزال دکتری که می نویسید می تواند تاثیر مهمی در تمامی مراحل کاری شما داشته باشد.

موضوعی که برخی دانشجویان به سادگی از کنار آن عبور می کنند و گاها در مسیر اجرای پایان نامه دچار مشکلات جدی می شوند.

با توجه به سابقه تجربی ما در فعالیت های پژوهشی و سال ها مطالعات در این حوزه تلاش کرده ایم تا در این محتوی از صفر تا صد نگارش پروپوزال دکتری را بیان کنیم.

اولین قدم انتخاب موضوع پایان نامه

موضوع پروپوزال دکتری
موضوع پروپوزال دکتری

انتخاب موضوع در نگارش پروپوزال دکتری یکی از مهم‌ترین قسمت‌ها است، زیرا این انتخاب بر اساس اهمیت، جدیدیت و قابلیت پژوهشی موضوع، می‌تواند بر نتیجه پژوهش تأثیر بسزایی داشته باشد.

در این راستا، برای انتخاب موضوع، ابتدا باید با مرور کامل ادبیات موضوع مورد نظر، موضوعات پژوهشی پیشین را بررسی کرد. در این مرحله، نباید موضوعاتی که قبلا پژوهش بیش از حدی در آن‌ها صورت گرفته‌اند، انتخاب شوند، بلکه موضوعاتی که به نوعی جدید، یا با رویکرد جدید بررسی می‌شوند، انتخاب شوند.

علاوه بر جدیدیت، موضوعی که برای پژوهش انتخاب می‌شود، باید اهمیتی داشته باشد. به عنوان مثال، پژوهشی که در آن به ارزیابی اثرات یک دارو بر سلامتی بیماران پرداخته می‌شود، اهمیت بیشتری نسبت به یک پژوهش که به بررسی تأثیر بیماری خاصی بر روی یک جامعه محدود پرداخته می‌شود، دارد.

در انتخاب موضوع، همچنین باید به قابلیت پژوهشی موضوع توجه کرد. یعنی، باید از جمله موضوعاتی که در دسترس و با استفاده از ابزارها و تکنیک‌های پژوهشی، مورد بررسی قرار گرفته و داده‌های مورد نیاز برای این پژوهش در دسترس است، انتخاب شوند.

در نهایت، انتخاب موضوع باید برای خود پژوهشگر جذاب و پر انگیزه باشد، زیرا پژوهشگر باید برای چند سال با این موضوع کار کند و اگر انتخاب موضوعی که جذابیتی برای پژوهشگر ندارد، ممکن است باعث شود که پژوهشگر در ادامه پژوهش و تحقیق انگیزه کافی برای پیشروی در پژوهش خود را نداشته باشد. به عبارت دیگر، انتخاب موضوع در نگارش پروپوزال دکتری باید بر اساس جدیدیت، اهمیت، قابلیت پژوهشی و جذابیت برای پژوهشگر صورت گیرد.