نحوه نوشتن منابع پایان نامه

اهمیت ارجاع به منابع در پایان نامه در چیست؟

از فصوص مهم در پایان نامه منبع نویسی می باشد. این مطلب تلاش می کند تا ضمن بررسی منبع نویسی در پایان نامه به بررسی نحوه ارائه منابع بپردازد.

منبع نویسی چیست و چه ضرورتی دارد؟

ذکر این نکته مهم است که پایان نامه یک متن کاملا علمی است که در آینده دیگران می توانند از آن استفاده کنند.

در نتیجه تمامی بخش های داخل متن باید مستند و کاملا علمی بوده و از پشتوانه محکمی برخوردار باشند.

این موضوع علاوه بر پایان نامه برای سایر متون علمی مانند کتاب ها و مخصوصا مقاله ها نیز صدق می کند.

تمامی استدلال ها و روش های علمی که در متن استفاده می کنید باید مستند بوده و پایه علمی داشته باشند.

به این سبب، شما در متن پایان نامه این استدلال ها و نوشته ها را به مقالات علمی و یا کتاب های منتشر شده معتبر که مورد پذیرش همگان در جامعه علمی هستند، ارجاع داده و به اصطلاح به این مقالات برای بیان صحت حرف خود استناد می کنید.

منبع های مختلف علمی می تواند به عنوان منبع برای ارجاع و استناد کردن استفاده شوند.

تمامی مقالات علمی که در مجلات معتبر چاپ شده اند می توانند منبعی برای استناد باشند.

همچنین کتاب های چاپ شده معتبر. در بحث روانشناسی و برخی از رشته های علوم انسانی حتی می توان از مصاحبه های ثبت شده استفاده کرد.

منبعی دیگری که در پایان نامه ها می توان به عنوان مآخذ برای ارجاع و استناد استفاده کرد پایان نامه های دیگران است.

ضرورت ارجاع به منابع در پایان نامه

اما چرا ارجاع به منابع خارجی و استناد کردن در پایان نامه مهم می باشد.

همانطور که گفتیم پایان نامه متنی علمی است و به واسطه علمی بودن تمامی استدلال های به کار رفته در آن باید پشتوانه علمی معتبری داشته باشند.

به این دلیل شما باید از ارجاع به منابع خارجی برای سندیت حرفهایتان در متن پایان نامه استفاده کنید.

اگر نظریه ای را مطرح می کنید و روش تحقیق خاصی را در پایان نامه خود به کارگرفته اید، باید برای اعتبار بخشیدن به این استفاده خاص، به منبعی خارجی معتبر استناد کنید.

هر روش علمی که در پایان نامه استفاده می شود باید دلیلی علمی، آن را همراهی کند و با ارجاع به منابع ارزشمند و مورد قبول در واقع دارید به کار خود ارزش و اعتبار علمی می دهید.

در بخش پیشینه تحقیق با ارجاعات خود به منابع دست اول دیگران می توانید به خواننده نشان دهید که چقدر تحقیق و موضوع شما در جامعه علمی مهم است و چقدر برای دیگران نیز این موضوع اهمیت داشته است.

حال که با مفهوم ارجاع به منابع در پایان نامه و اهمیت آن آشنا شدید، باید به این موضوع توجه کنید که تمامی متن ها و عباراتی را که از مقالات و کتاب های منتشر شده دیگران استفاده می کنید، باید دارای ارجاع به متن اصلی آن در بخش منابع و مآخذ پایان نامه باشد.

اگر در متن خود نام محقق و کاری که انجام داده است را استفاده کرده اید باید به مقاله و یا کتابی از آن نویسنده ارجاع مستقیم انجام شود.

در نهایت باید به این موضوع توجه نشان دهید که هر المان، چه متن، چه تصویر و چه نموداری از مرجع دیگری در متن پایان نامه خود استفاده کردید، باید به منبع اصلی ارجاع و استناد شود تا علاوه بر رعایت حق مولف، بر سندیت و علمی بودن متن شما لطمه ای وارد نیاید.

منبع مقاله:
https://papergold.ir/fa/post/erja-be-manabe-paianname

تماس با ما:
دانشجویان محترم به منظور مشاوره و انجام پایان نامه کارشناسی ارشد و دکتری خود با ما در تماس باشید. مشاوره اولیه کاملا رایگان می باشد:

تماس با ما
شماره تماس: 02188252497

دیدگاهتان را بنویسید